Co zawiera katalogowy projekt domu

Data dodania: 17.02.2017


Budowa domów na podstawie gotowych projektów architektonicznych jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Prywatni inwestorzy, którzy marzą o własnym domu mają do wyboru mnóstwo propozycji opracowanych przez architektów. Co zawiera katalogowy projekt domu, jakie zmiany mogą być w nim wprowadzone, a kiedy warto wybrać projekt na zamówienie?  

Projekt architektoniczny domu

Najważniejsza część pakietu z katalogu to kompleksowy projekt architektoniczny. W ramach takiej dokumentacji klient otrzymuje precyzyjnie rozrysowane plany budowy domu, przede wszystkim przedstawiające rzuty wszystkich kondygnacji domu. Na projekcie widać dokładny plan pomieszczeń, ich powierzchnię, rozmieszczenie okien i drzwi oraz ścianek działowych, a także urządzeń sanitarnych.

Część architektoniczna projektu obejmuje także przekroje planowanego budynku, od fundamentów, aż po dach. Zazwyczaj dokumentacja architektoniczna zawiera również informacje o tym, jak będzie wyglądać elewacja, kształt dachu, wraz z wszelkimi elementami jego budowy, na przykład lukarnami, oknami dachowymi, kominami czy rynnami.

Opis konstrukcyjny

W części konstrukcyjnej dokumentacja gotowego projektu katalogowego to przede wszystkim wszystkie techniczne informacje niezbędna zarówno do załatwienia wszystkich formalności towarzyszących budowie, jak i do wykonania prac budowlanych.

Projekt konstrukcyjny dostarcza danych o parametrach technicznych domu, między innymi obliczenia wytrzymałościowe.

Szukasz pracowni projektowej? Zobacz ofertę: architekt Warszawa

Plany instalacji

Gotowy projekt katalogowy to kompleksowa dokumentacja budowlana, dlatego nie może w nim zabraknąć również rozwiązań dotyczących instalacji w domu. Obejmuje on przede wszystkim proponowane plany instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, ogrzewania czy gazowej.

Dodatki do projektu

W zależności od firmy, czasami inwestor może liczyć na dodatkowe elementy dołączone do projektu domu – odpłatnie lub w cenie projektu. Są to między innymi makieta domu, trójwymiarowy projekt w postaci prezentacji multimedialnej, tablica informacyjna na budowę oraz zgoda autora na zmiany wprowadzone do projektu.

Jakie zmiany można wprowadzić w projekcie

Projekt katalogowy nie zawsze odpowiada nam w 100%, jednak nie trzeba iść na kompromisy, jeśli jakieś elementy planowanego domu wyraźnie wymagają zmian. Zakres podstawowych modyfikacji, na jakie zezwala autor powinien również być dołączony do projektu, a w razie jakichkolwiek nadprogramowych zmian trzeba poprosić o zezwolenie bezpośrednio autora projektu.

Kiedy lepiej wybrać projekt na zamówienie

Jeśli zakres zmian, jakie inwestor chce wprowadzić do gotowego projektu domu z katalogu jest naprawdę znaczący, być może lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie indywidualnego projektu u architekta. Często jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, bo każda zmiana podnosi koszt adaptacji projektu (nie licząc oczywiście obowiązkowych adaptacji do działki budowlanej).

Polecamy usługi architektów: Studio AG