Jak wybrać odpowiedni projekt domu

Data dodania: 03.10.2016


Zadowolenie z wybudowanego domu zależy w głównej mierze od dobrego projektu architektonicznego. Niezależnie od tego czy inwestor wybiera gotową koncepcję katalogową czy zleca architektowi opracowanie indywidualnego projektu na zamówienie musi podjąć szereg decyzji dotyczących optymalnego projektu, na podstawie którego powstanie jego dom. Radzimy jak wybrać odpowiedni projekt domu.

Działka budowlana

Koncepcja zabudowy musi być dostosowana przede wszystkim do działki budowlanej, na której ma być realizowana inwestycja. Kluczowym czynnikiem, który może podyktować inwestorowi niektóre z możliwości wyboru jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Znajdują się w nim wytyczne odnośnie obiektu, który może powstać na określony terenie, między innymi ilość kondygnacji, kąt nachylenia dachu czy wysokość budynku. Jeśli wybrany przez inwestora projekt będzie niezgodny z MPZP konieczne będą modyfikacje. Jeżeli natomiast nasza działka nie posiada przyjętego planu zagospodarowania trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Rozwiązania projektowe

Wiele osób zapytanych o to, jaki powinien być ich idealny dom zacznie rysować słowny obrazek, opowiadając o kolorze elewacji, ścian, aranżacji wnętrz i w najlepszym przypadku o lokalizacji. Jednak prawda jest taka, że projektowanie domów powinno być przede wszystkim oparte na funkcjonalnych rozwiązaniach, dostosowanych do potrzeb konkretnych lokatorów. Budowa własnego domu to niepowtarzalna szansa, aby stworzyć miejsce w każdym detalu odpowiadające naszym potrzebom. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego pozbawia inwestora takiej możliwości, dlatego nie warto zadowalać się projektami kompromisowymi.

Żeby odpowiednio wybrać projekt domu trzeba najpierw sprecyzować swoje wymagania – ile pomieszczeń i o jakiej powierzchni powinno się znaleźć w budynku, czy ma to być konstrukcja parterowa czy co najmniej dwukondygnacyjna, jaki układ wnętrza będzie dla nas najbardziej praktyczny… Dopiero po takiej analizie własnych potrzeb można w pełni świadomie przystąpić do podjęcia wiążących decyzji związanych z projektowaniem domu.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Projekt gotowy czy na zamówienie

Zwolennicy rozwiązań idealnie dostosowanych do ich potrzeb, którzy nie są w stanie zaakceptować jakichkolwiek kompromisów, jeśli chodzi o projektowanie domu, w którym zamieszkają być może już na całe życie nie wyobrażają sobie zakupu projektu z katalogu. Niemal zawsze znajdzie się coś, co nie spełnia w całości wymagań inwestora – tego problemu nie mają przyszli właściciele nieruchomości, którzy projektowanie domów zlecają architektowi na indywidualne zamówienie (zobacz: Studio AG Szczecin).

Z drugiej strony, jeżeli uda nam się znaleźć projekt gotowy, którym wystarczy wprowadzić naprawdę niewielkie modyfikacje zaoszczędzimy naprawdę sporą kwotę, którą można zainwestować chociażby w wykończenie domu.

Wielopiły