Jaki dom dla małej rodziny

Data dodania: 19.12.2016


Mieszkanie w swoim własnym domu to ogromny komfort, na który decyduje się bardzo wiele rodzin – nawet tych najmniejszych. Przebywanie na co dzień w bloku powoduje, że chcemy przenieść się „na swoje”, w spokojniejsze miejsce. W katalogach królują projekty większych domów. Czy to oznacza, że małe rodziny nie powinny się budować? Projektowanie domów dla modelu 2+1 jest specyficzne, jednak wykonalne. Przyjrzyjmy się, jaki powinien być dom dla małej rodziny.

Standardem wśród architektów jest projektowanie domów dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci. Familia, która nie mieści się w tym przedziale, będzie miała nieco więcej trudności w znalezieniu gotowego projektu z katalogu. Oczywiście zdarzają się plany dla rodzin 2+1, jednak warto w takiej sytuacji zastanowić się nad zleceniem projektu indywidualnego pracowni architektonicznej. Dzięki temu uzyskamy budynek „szyty na miarę”, dostosowany do potrzeb naszej rodziny. Będzie to o wiele bardziej funkcjonalny dom. Plusem takiego rozwiązania jest również świadomość, że na świecie nie istnieje drugi taki sam budynek.

Architekt, zanim przystąpi do pracy, przeprowadzi z szczegółową rozmowę na temat naszych oczekiwań. Warto jest przemyśleć kilka kwestii na samym początku, by móc na spotkaniu omówić konkretne decyzje. Przede wszystkim należy zdecydować, czy dom będzie piętrowy czy parterowy. Najczęściej inwestorzy decydują się na domy piętrowe, ponieważ chcą tym samym powiększyć powierzchnię działki. Budynek projektowany z myślą o małej rodzinie nie będzie miał dużego metrażu, dlatego warto rozważyć dom jednopiętrowy. Przede wszystkim ułatwia to komunikację, ale także pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania i zużycie energii.

Budynek jednopiętrowy to także ograniczenie ilości niepotrzebnych pokoi. Dom dla małej rodziny może składać się z trzech sypialni (rodzice, dziecko, gościnny), salonu, łazienki, kuchni i pomieszczenia gospodarczego. Dla bardziej wymagających można zwiększyć liczbę pomieszczeń gospodarczych i zbudować pokoje takie jak pralnia, garderoba. Dobrym pomysłem będzie też zaprojektowanie gabinetu czy biblioteki – jeśli wiemy, że będziemy z nich korzystać. Jeśli nie, architekt będzie mógł stworzyć wizję domu kompaktowego, przez co tańszego w budowie oraz utrzymaniu.

Mały dom oznacza większą powierzchnię działki. Warto to wykorzystać, zlecając architektowi zaprojektowanie tarasu i zaaranżowanie ogrodu. Projekty budowlane to nie jedyna domena pracowni architektonicznej – mogą oni także wspomóc nas przy aranżacji ogrodu, tarasu, przydomowego grilla czy budowie basenu. Pieniądze zaoszczędzone na budowie skromnego domu warto zainwestować w inny obiekt, z którego będzie korzystać cała rodzina.

cyrklewicz zarządzanie

Domestic and international forwarding Poland