Jaki projekt domu dla rodziny z seniorem

Data dodania: 22.11.2016


Jak pokazują badania naukowców przeciętnie żyjemy coraz dłużej. Starzejące się społeczeństwo sprawia, że wielu seniorów swoją jesień życia spędza w gronie najbliższej rodziny. Jednak, żeby życie pod jednym dachem z seniorem było komfortowe dla obu stron warto poszukać odpowiednich rozwiązań architektonicznych. Jaki projekt domu dla rodziny z seniorem sprawdzi się najlepiej?

Dom z dostępem dla wszystkich

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest dom parterowy, który zapewnia pełen komfort życia dla osoby starszej. Seniorzy, nawet jeśli cieszą się doskonałym zdrowiem, z uwagi na swój wiek nie powinni być narażeni na codzienne zmaganie się ze schodami. Nawet jeśli osoba starsza zamieszkałaby na parterze takiego budynku mogłaby się czuć wykluczona z rodzinnego życia, które toczyłoby się tuż nad jego głową, gdzie dostęp dla niego byłby utrudniony. Dodatkowo wchodzenie i schodzenie po takiej konstrukcji wielokrotnie, każdego dnia może zakończyć się poważnym upadkiem i uszczerbkiem na zdrowiu.

Otwarta przestrzeń i funkcjonalność

Przy pracach nad projektowaniem wnętrza warto zadbać o to, aby w przemyślany sposób rozplanować układ pomieszczeń w domu. Wygoda codziennego funkcjonowania rodziny złożonej zarówno z dzieci, dorosłych, jak i seniorów będzie w dużej mierze zależała od tego, jak podzielimy przestrzeń wewnątrz domu. Warto w miarę możliwości podzielić dom na część dzienną i nocną – w przypadku projektów domów z poddaszem użytkowym jest to na tyle proste, że można zagospodarować na piętrze sypialnie, a na parterze salon, jadalnię czy kuchnię. W domu parterowym z kolei warto stworzyć strefę wspólną, na przykład przez kuchnię otwartą na pokój dzienny, a sypialnie umieścić w innej części budynku.

G2 TEAM

Polecamy usługi: projektowanie domów, budynków przemysłowych i aranżacja wnętrz

Bliźniak lub dom z senioratką

Alternatywą dla domów jednorodzinnych są projekty domów z tak zwaną senioratką lub seniorówką. Taki obiekt w praktyce jest połączeniem tradycyjnego domu z dołączonym, stosunkowo niewielkim mieszkaniem. Senioratka ma na tyle dużą powierzchnię, aby osoba starsza czuła się komfortowo w swoim lokum, ale jednocześnie składa się tylko z niezbędnych elementów wnętrza, takich jak kuchnia, łazienka, sypialnia i niewielki pokój dzienny. Najczęściej do domu i senioratki prowadzą osobne wejścia, co gwarantuje mieszkańcom bliskość, a jednocześnie prywatność.

Sprawdź ofertę biura architektonicznego: projektowanie domów

zarządzanie nieruchomościami cyrklewicz