Od czego zależy koszt budowy domu?

Data dodania: 20.10.2016


Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które pochłania niemałe koszty. Inwestor, który chce stać się właścicielem wolnostojącej nieruchomości najczęściej jest zmuszony wziąć kredyt lub zainwestować oszczędności całego życia. Od czego zależy koszt budowy domu – co sprawia, że inwestycja pochłania więcej pieniędzy?

Zakup działki

Żeby myśleć o budowie swojego domu trzeba zacząć od znalezienia działki budowlanej. Im większa powierzchnia, tym wyższa cena. Koszt zakupu działki będzie wyższy także jeżeli do działki zostały już doprowadzone wszystkie media. Ale cena za działkę jest uzależniona również od warunków terenowych – jeśli mamy do czynienia z dość wyrównanym gruntem o proporcjonalnym kształcie cena pójdzie w górę. Mniej zapłacimy za działkę o nierównym terenie czy nieregularnym kształcie – ale taka pozorna oszczędność może nam się odbić czkawką, kiedy trzeba będzie na własną rękę zadbać o wykonanie prac wyrównawczych ziemię.

Wybór projektu

Ogromnym dylematem jest wybór projektu – zasadniczo istnieją dwie możliwości, na jakie może się zdecydować inwestor. Pierwszą z nich jest zamówienie indywidualnego projektu w studiu architektonicznym (zobacz także: Studio AG), a drugą zakup projektu gotowego z katalogu. Oczywiście koncepcja zabudowy opracowana na zamówienie jest bardziej kosztowna, jednak zapewnia idealnie odwzorowanie życzeń inwestora. W przypadku projektów katalogowych trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie modyfikacje będą mogły być wprowadzone. Warto więc zastanowić się czy jesteśmy gotowi iść na kompromis w kwestii budowy swojego wymarzonego domu.

Metoda gospodarcza czy deweloper

Ostateczny koszt budowy domu będzie uzależniony również od tego, w jaki sposób przystąpimy do realizacji inwestycji. Najbardziej popularne są dwie drogi – budowa metodą gospodarczą lub powierzenie prac podwykonawcy. Pierwsza opcja w praktyce oznacza, że przyszły właściciel domu sam zajmuje się wszystkim, co związane z organizacją budowy. Drugie rozwiązanie to najczęściej po prostu współpraca z deweloperem lub firmą budowlaną. Teoretycznie budowa systemem gospodarczym powinna być tańsza – w końcu nie płacimy pośrednikom, sami wybieramy podwykonawców i materiały budowlane. Problemem może być jednak brak dostatecznej wiedzy z zakresu budownictwa, która może w niedalekiej przyszłości przypomnieć o sobie w postaci kosztownych błędów.

Tanio nie zawsze znaczy dobrze

Projektowanie domów i ich budowa z pewnością nie jest dobrym momentem na szukanie oszczędności na siłę. Takie działanie może nie zaszkodzić nam od razu, ale na pewno wcześniej czy później da o sobie znać i będziemy musieli za nie zapłacić. Warto jak najwcześniej zaplanować swój budżet i zgodnie z nim podejmować kolejne decyzje związane z budową domu.


Sprawdź ofertę architektów z pracowni Studio AG