Aktualne trendy budowa domów jednorodzinnych

Data dodania: 03.10.2016


Współczesne budownictwo i architektura oferuje każdemu inwestorowi możliwość znalezienia projektu, który będzie spełniał jego oczekiwania względem nowo powstającego domu. Oprócz dominującego trendu budowania obiektów nowoczesnych, wciąż nie minęła era klasycznych domów jednorodzinnych. Jakie trendy można zaobserwować obecnie w architekturze i projektowaniu domów jednorodzinnych?

Minimalizm w cenie

Jedną z tendencji, która wyraźnie wiedzie prym we współczesnej architekturze użytkowej jest styl nowoczesny, nawiązujący do głównych założeń minimalizmu. Chodzi o oszczędność w stosowaniu różnorodnych ozdobników i elementów dekoracyjnych, zarówno we wnętrzu jak i w częściach konstrukcji budynku.

Co ciekawe, minimalizm widoczny na pierwszy rzut oka najczęściej idzie w parze z zastosowaniem technologii energooszczędnych. Przykładem może być chociażby prosta bryła budynku i zastosowanie dużej ilości przeszklonych powierzchni, które pozytywnie wpływają na pasywne wykorzystanie energii cieplnej i zapobiegają utracie ciepła zgromadzonego już wewnątrz domu.

Dom przyjazny dla środowiska

…i portfela. Architekt ze Studio AG zdecydowanie potwierdza, że rosnącym zainteresowaniem cieszy się projektowanie domów, które spełniają kryteria obiektów energooszczędnych. Budownictwo ekologiczne, domy pasywne, rozwiązania energooszczędne – to wszystko coraz częściej będzie się pojawiało w kontekście budowy domów, nie tylko z uwagi na wzrost świadomości inwestorów. Za uregulowanie kwestii wypływu budownictwa na stan środowiska naturalnego zabierają się również instytucje Unii Europejskiej.

Już dzisiaj obowiązuje między innymi Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która nakłada na właścicieli nieruchomości wolnostojących obowiązek sporządzenia świadectw energetycznych budynków. W przyszłości mają wejść w życie także regulacje, które zakładają większy udział korzystania z energii odnawialnej w budownictwie mieszkaniowym.

Warto też pamiętać, że projektowanie domów zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego to nie tylko działanie z pożytkiem dla natury, ale również wymierne korzyści dla naszego portfela – dopłaty na budowę czy niższe rachunki to tylko niektóre z zalet wyboru domów energooszczędnych (zobacz: Projektowe Studio AG Szczecin).

Domy Kołobrzeg

Oryginalne projekty

Oprócz wyraźnie dominującego trendu minimalistycznego tendencje w architekturze wskazują na dużą popularność nietypowych projektów domów. Oryginalne formy, rzadko spotykane połączenia materiałów budowlanych lub wykończeniowych czy zaskakujące mieszanki stylu oraz kolorów – to wszystko wpisuje się w aktualne trendy. Jak wskazuje Studio AG w Szczecinie, takie dążenie do niecodziennych efektów i rozwiązań w zakresie budownictwa dotyczy nie tylko architektury mieszkaniowej, ale również obiektów przemysłowych.